Szukaj
Close this search box.

Czego nie robić po rozstaniu: 6 rzeczy, których musisz unikać

czego nie robić po rozstaniu

Czego nie robić po rozstaniu? Jakich błędów nie popełniać po zakończeniu związku? Jeśli zadajesz sobie takie pytania, w naszym artykule znajdziesz na nie odpowiedzi!

Skoro trafiłeś/aś właśnie na ten artykuł, to znaczy, że twoja relacja się zakończyła. Może masz jeszcze nadzieję na uratowanie związku i szukasz porad, jak nie zachowywać się po rozstaniu? 

To właśnie pierwszy okres po zakończeniu związku jest tym kluczowy, szczególnie dla ewentualnego kontynuowania relacji. Oczywiście nie będzie to łatwy proces, jeżeli jednak uważasz, że to, co było między wami, nie jest jeszcze stracone, warto o to walczyć.

Jak przekonać ex do ponownej pracy nad związkiem? Przede wszystkim, należy za wszelką cenę unikać pewnych zachowań, które może w emocjonalnym stanie wydają nam się właściwie, a tak naprawdę tylko pogorszą waszą delikatną sytuację. 

Właśnie dlatego przygotowaliśmy listę tego, czego nie powinno się robić po rozstaniu. Wymienione przez nas błędy po rozstaniu są często powielane, zarówno przez mężczyzn, jak i przez kobiety. Jeżeli więc twoim celem jest odzyskanie swojej miłości – czytaj dalej, czego nie robić po zakończeniu związku.

Przed rozpoczęciem lektury, zachęcamy do rozwiązania krótkiego testu online, który pomoże ci ocenić twoje szanse na naprawienie relacji. Test znajdziesz tutaj:

Jakie są twoje realne szanse na odzyskanie?

Czego nie robić po rozstaniu: 6 błędów

Zacznijmy więc od najczęstszych błędów po rozstaniu, które popełniają mężczyżni i kobiety. Osoba porzucona często czuje się niezrozumiana, przez co czasem ucieka się do desperackich decyzji w celu odzyskania partnera. Poniżej przedstawiamy zachowania, których trzeba unikać po zakończeniu związku.

1. Błaganie o powrót

Natarczywość to pierwszy krok to zaprzepaszczenia relacji. Błaganie byłego czy byłej o powrót czy o drugą szansę to niezwykle szkodliwy krok, ponadto pokazujący twoją desperację. Skoro druga osoba zakończyła związek, to znaczy, że akurat w tym momencie potrzebowała przerwy i chwili oddechu.

Świadomość, że nie chce z tobą być, jest ciężka do zaakceptowania, jednak nachalne proszenie o przebaczenie tylko jego/ją uświadomi w tym, że nie rozumiesz jego/jej potrzeb. Nie bądź natarczywy/a, daj czas na ochłonięcie i przemyślenie decyzji.

2. Ciągłe kontaktowanie się z ex

Jak wspomnieliśmy wyżej – natarczywe kontaktowanie się z byłym/ą do niczego nie doprowadzi. Jeden z największych błędów popełnianych po rozstaniu to właśnie brak przestrzeni, natrętne kontaktowanie się przez wiadomości, telefony i nieustanne prośby o rozmowę.

Jeśli raz nie uzyskano odpowiedzi, to znaczy, że właśnie teraz druga osoba nie ma ci nic do powiedzenia. I chcąc nie chcąc, trzeba to uszanować.

czego nie wolno robić po rozstaniu

Bycie uciążliwym dla ex jedynie cię od niego/niej oddali. Ponadto, nie kontaktując się dasz jemu/jej możliwość uświadomienia sobie, jak wygląda życie bez ciebie, i być może zacznie za tobą tęsknić.

Natomiast gdy będziesz wciąż o sobie przypominać SMSami i telefonami, wzbudzi to tylko frustrację i zaczniesz być postrzegany/a jako ciężar. Musisz udowodnić, że pomimo bólu i strachu przed utratą miłości starasz się zrozumieć podjętą decyzję i dajesz drugiej osobie czas na przemyślenia. Pokażesz tym swoją siłę, a nie rozpaczliwą słabość do ex.

3. Odstawianie scen zazdrości

Również zazdrość do niczego cię nie zaprowadzi. To uczucie może pojawić się, jeśli zostałeś/aś porzucony/a właśnie przez pojawienie się kogoś innego, nowego w życiu twojego partnera czy partnerki. Wtedy zazdrość po rozstaniu osiągnie największy stopień, jednak musisz nauczyć się ją kontrolować.

Przesadzone reakcje, odstawianie scen zazdrości, zmuszanie do ciągłych wyjaśnień czy rzucanie obelg – wszystko to nie postawi cię w dobrym świetle. Co więcej, w ten sposób nadasz temu nowemu związkowi duże znaczenie, nawet większe niż ma on w rzeczywistości, zostawiając waszą relację w tyle.

To samo dotyczy sytuacji, gdy masz potencjalne podejrzenia odnośnie zdrady. Gdy nie masz pewności, że on/a jest z kimś innym: nie wyciągaj pochopnych wniosków i nie żądaj na siłę wyjaśnień.

4. Sprawianie prezentów i niespodzianek

Rozstanie to nie jest dobry moment na spontaniczne prezenty i niespodzianki: był na to czas wcześniej. Możesz czuć potrzebę nagłego uszczęśliwiania ex, wykazywać tendencję do romantycznych gestów czy obdarowywania kwiatami, tak jakby to wszystko mogło zmienić z dnia na dzień czyjeś uczucia.

To chyba najbardziej błędne przekonanie z możliwych. Wasz związek nie skończył się dlatego, że druga osoba chciała wymusić na tobie niespodzianki czy komplementy. Sprawianie prezentów w takiej sytuacji sprawi, że druga osoba poczuje się jeszcze bardziej niezrozumiana i odniesie wrażenie, że jej decyzja nie jest respektowana.

Takie zachowania najczęściej można zauważyć u mężczyzn, którzy chcą za wszelką cenę odnowić uczucia do siebie poprzez obdarowywanie prezentami. Są na to lepsze metody!

Zachęcamy do zapoznania się z naszym E-bookiem „Klucz Do Odzyskania” dla niego, w którym szczegółowo opisujemy sposoby na to, jak odzyskać byłą dziewczynę.

Klucz Do Odzyskania to przewodnik, który pomógł już ponad 10.000 mężczyzn i kobiet odzyskać ukochaną osobę po rozstaniu. Poznaj metodę krok po kroku i wróć do miłości swojego życia w ciągu zaledwie 30 dni!

5. Desperacja

Oprócz unikania bycia nachalnym, równie ważne jest unikanie prezentowania siebie w stanie czystej desperacji. Prawdopodobnie tak się teraz czujesz, to zrozumiałe – związek się rozpadł i właśnie straciłeś/aś grunt pod nogami. Jednak nie możesz pokazać się w takim stanie przed ex, bo postawi cię to na straconej pozycji.

błędy po rozstaniu

W oczach byłego lub byłej będzie to wyglądać tak, że próbujesz wyłącznie wzbudzić poczucie winy, za będzie mieć do ciebie żal. Zamiast tego musisz spróbować pokazać dystans, niemal obojętność: jest to istotna część odzyskania drugiej osoby.

Na pierwszy rzut oka wydaje się to dziwne, ale po rozstaniu twój były/a nie chce cię widzieć w rozsypce. Gdy udowodnisz, że nie użalasz się nad sobą, a twoje życie idzie dalej, druga osoba zacznie się zastanawiać, czy podjęła słuszną decyzję o zakończeniu związku.

6. Kontakt z przyjaciółmi i rodziną ex

Wreszcie, odradzamy angażowanie bliskich osób byłego/byłej w wasze rozstanie. A już zdecydowanie nie powinieneś/powinnaś prosić ich o pomoc w rozwiązanie kryzysu – decyzja o rozstaniu zapadła i należy ją zaakceptować, a nie użalać się do wszystkich wokół.

Gdy twój/twoja ex dowie się, że za jego/jej plecami kontaktujesz się z bliskimi, poczuje się zlekceważony/a i rozdrażniony/a twoim zachowaniem. Nawet jeśli może być im przykro z powodu waszego rozstania, nie mają na to żadnego wpływu. Kontaktowanie się z nimi tylko pogorszy twoje stosunki z ex.

Zazwyczaj to kobiety mają tendencję do utrzymywania bliskich kontaktów z rodziną czy przyjaciółmi swojego faceta. Nie jest to jednak dobra droga do odzyskania byłego chłopaka!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o konkretnych metodach, zapraszamy do lektury naszego E-booka „Klucz Do Odzyskania” dla niej.

Klucz Do Odzyskania to przewodnik, który pomógł już ponad 10.000 mężczyzn i kobiet odzyskać ukochaną osobę po rozstaniu. Poznaj metodę krok po kroku i wróć do miłości swojego życia w ciągu zaledwie 30 dni!

Czego nie wolno robić po rozstaniu: co dalej?

Powyżej zaprezentowaliśmy najczęstsze błędy popełniane po rozstaniu. Są to zachowania, których za wszelką cenę unikać, nawet jeśli utrata ukochanej osoby jest trudna do zaakceptowania. A już w szczególności nie możesz sobie na nie pozwolić, jeśli myślisz o odzyskaniu swojego byłego czy próbujesz wzbudzić na nowo uczucia u swojej byłej.

czego nie robić po zerwaniu

Jednocześnie jednak ważne jest, aby wiedzieć, jakie kroki należy podjąć w celu naprawienia relacji. Co więcej, musisz zrozumieć, jak naprawić swoje błędy, jeśli już popełniłeś niektóre z tych, które podkreśliliśmy w artykule.

Innymi słowy, musisz wymyślić plan działania w oparciu o swoją konkretną sytuację.

Plan ten można opracować, czytając „Klucz Do Odzyskania„, przewodnik przygotowany w dwóch wersjach: dla czytelników płci męskiej i żeńskiej, którzy są gotowi walczyć o swoją miłość.

Nasz e-book zawiera:

  • wszystkie błędy, których należy unikać w odzyskiwaniu miłości;
  • co zrobić, jeśli już popełniłeś któryś z błędów, a nie chcesz zrujnować relacji;
  • jak wykorzystać social media do odzyskania ex;
  • przykładowe wiadomości do wysłania, aby zaimponować drugiej osobie;
  • psychologiczne sztuczki na ponowne zakochanie się w tobie;
  • jak umówić się ponownie na randkę i co robić dalej;
  • i wiele więcej…

„Klucz Do Odzyskania” przewodnik będzie twoim największym sprzymierzeńcem w odzyskaniu ex, możesz go znaleźć tutaj.

Klucz Do Odzyskania to przewodnik, który pomógł już ponad 10.000 mężczyzn i kobiet odzyskać ukochaną osobę po rozstaniu. Poznaj metodę krok po kroku i wróć do miłości swojego życia w ciągu zaledwie 30 dni!

Mamy nadzieję, że jasno określiliśmy czego nie wolno robić po rozstaniu i tym samym pomogliśmy ci ustrzec się przed popełnianiem tych błędów. Jeśli podobał ci się nasz artykuł, zapraszamy do zapoznania się z innymi cennymi poradnikami o odzyskaniu ex czy o tym, jak rozpocząć życie na nowo po rozstaniu.

5/5 - (2 votes)
Picture of Redacja
Redacja
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Nasz zespół redakcyjny składa się z doświadczonych autorów specjalizujących się w relacjach partnerskich, a wszystkie treści są tworzone zgodnie ze ściśle określoną polityką redakcyjną.

Czytaj również: