Czy ćwiczenia dla par w kryzysie mogą być pomocne? Jakie istnieją ćwiczenia dla par? Czy zadania dla par w kryzysie może wyznaczać tylko terapeuta?
Być może zadajesz sobie te pytania, bo czujesz, że w twoim związku nie układa się najlepiej, i podejrzewasz kryzys. Nie brakuje ci jednak motywacji, by naprawić związek: sprawić, żebyście się do siebie na nowo zbliżyli i zaczęli lepiej rozumieć.
Możliwe, że przyszło ci do głowy, żeby poszukać ćwiczeń psychologicznych czy coachingowych, które poprawią jakość twojej relacji. W sieci można znaleźć wiele ćwiczeń dla par, które przechodzą gorsze chwile. Nie wszystkie będą jednak odpowiednie akurat dla ciebie i twojego partnera lub twojej partnerki.
W dzisiejszym wpisie znajdziesz aż 4 różne ćwiczenia dla par w kryzysie. Dwa z nich będą ukierunkowane na rozwiązanie problemów z komunikacją, których objawem mogą być kłótnie, poczucie niezrozumienia czy rzadkie rozmowy. Dwa pozostałe zadania mają na celu ogólnie was do siebie zbliżyć i obudzić uśpione uczucia między wami.
Zanim przejdziesz do lektury wpisu, zachęcam cię do zrobienia krótkiego testu, który służy ocenie kondycji twojego związku. Podczas jego rozwiązywania lepiej zorientujesz się w problemach, które negatywnie wpływają na waszą relację. Test jest darmowy i znajdziesz go tutaj.
W jakiej kondycji jest Twój związek?
Spis treści
Ćwiczenia dla par w kryzysie: czy mają sens?
No dobrze, ale czy takie ćwiczenia mają w ogóle sens? Mogą przynieść jakiś widoczny rezultat?
Wiele osób jest początkowo sceptycznie nastawionych do tego typu metod. Czują zażenowanie, są przyblokowane, odnoszą wrażenie, że to wszystko to jakieś „wygłupy”, które do niczego nie prowadzą.
Faktycznie, przy takim nastawieniu ćwiczenia dla par mogą okazać się kompletną klapą. Dlatego podstawową kwestią, którą trzeba wziąć pod uwagę, odpowiadając na pytanie postawione wcześniej, jest to, czy partnerzy chcą ze sobą współpracować i podjąć wysiłek, by poprawić związek.
O tym, co zrobić, gdy druga strona nie chce ratować związku, pisałem w tym wpisie. Warto podjąć próbę zachęcenia partnera lub partnerki do dania sobie jeszcze jednej szansy.
Propozycja wspólnych ćwiczeń może być trafiona albo nie – wiele zależy od charakteru. Jeśli atmosfera jest już naprawdę bardzo napięta, lepiej będzie zacząć od zwykłych rozmów i od podjęcia działań mających na celu rozwiązanie waszych problemów.
Kiedy sytuacja stanie się bardziej sprzyjająca, można zaproponować ćwiczenia, jeśli czujemy, że mogą one pomóc. Lepiej jednak doprowadzić do momentu, kiedy obie strony będą choć trochę bardziej otwarte na takie eksperymenty.
Jeśli chcesz wiedzieć, od czego zacząć pracę nad związkiem, by wyjść z kryzysu, sięgnij po poradnik „Pogotowie Dla Związku„. Z tym e-bookiem, który kompleksowo omawia kwestię kryzysu w związku, zaczniesz stawiać pierwsze kroki ku poprawie waszej relacji.
Znajdziesz w nim również zróżnicowane ćwiczenia dla par, inne niż te przedstawione w tym wpisie. Zapoznaj się z jego zawartością, klikając poniżej.
Jak zażegnać kryzys w związku oraz odbudować uczucie, zaufanie i namiętność między partnerami
Istnieje jeszcze inny sposób na przekonanie drugiej osoby do zadań dla par. Jeśli ćwiczenia zada wam terapeuta, pomimo sceptycznego stosunku będziecie bardziej zdyscyplinowani, by ostatecznie wypełnić pracę domową. Do tej kwestii jeszcze wrócę.
Póki co podsumujmy: ćwiczenia dla par mogą okazać się skuteczne i mogą mieć sens, jeśli oboje macie do nich w miarę pozytywny stosunek i chcecie je wykonać.
Nie rozwiążą one waszych problemów – proces naprawy związku jest znacznie bardziej złożony. Jednak będą w stanie was do siebie zbliżyć, poprawić komunikację między wami i otworzyć was na siebie nawzajem, a niekiedy nawet zupełnie oświecić.
Ostatecznie zatem pomogą wam zrozumieć, że zależy wam na waszym związku, i tym samym zmotywują do pracy nad nim.
4 proste i skuteczne ćwiczenia dla par w kryzysie
Kiedy myślimy o ćwiczeniach dla par, w pierwszej chwili wyobrażamy sobie zapewne jakieś skomplikowane przedsięwzięcie, do którego będziemy potrzebowali czasu, przestrzeni, kartek papieru i kto wie jeszcze czego.
Już nie mówiąc o tym, że wszystko to trzeba będzie wcześniej ustalić z partnerem lub partnerką, a to niekoniecznie musi należeć do prostych zadań.
Spokojnie, niektóre ćwiczenia są tak skonstruowane, że ostatecznie możesz je wykonywać, nawet nie informując o tym drugiej osoby, a i tak zauważysz pozytywne efekty. Poza tym ich wyjaśnienie nie będzie zbyt skomplikowane.
Przyjrzyjmy się teraz 4 bardzo prostym praktykom. Jak zapowiedziałem, dwa to ćwiczenia z komunikacji dla par, a dwa to zadania dla par w kryzysie, którym brakuje bliskości.
1. Ćwiczenie milczenia
Ćwiczenie to pomaga zapanować nad sytuacjami konfliktowymi. Pozwala też poprawić umiejętność czynnego słuchania oraz naszą uważność w stosunku do drugiej osoby. Możemy spróbować je wykonać w dwóch wariantach.
Po pierwsze, kiedy partner/ka zaczyna z nami wchodzić w konflikt, np. narzeka, prowokuje, czepia się, robimy w dyskusji krok do tyłu. Zostawiamy przestrzeń, ale nie ignorujemy, tylko aktywnie słuchamy tego, co druga osoba ma do powiedzenia.
Dajemy jej miejsce do tego, by się wyżyła, ale nie tylko. Sami mamy możliwość zdystansowania się i przeanalizowanie tego, co mówi, i dlaczego.
Z drugiej strony nasz rozmówca (czy rozmówczyni) sam w pewnym momencie zauważy zmianę i z większym prawdopodobieństwem uspokoi się i nawiąże rozmowę w łagodniejszym tonie.
Alternatywnie możemy wprost zaproponować partnerowi/ce sesje rozmów, w których jedno z was będzie milczało, dając możliwość wygadania się bez przeszkód drugiej osobie. Jednocześnie słuchanie musi zawsze mieć postać aktywną, skłaniającą do refleksji.
2. Wysyłanie dobrych komunikatów
Drugim ćwiczeniem na poprawę komunikacji jest świadome opanowanie wysyłania pozytywnych komunikatów. Do tego ćwiczenia również nie potrzebujemy akceptacji drugiej strony, ale jeśli chcemy, możemy ją wtajemniczyć.
W rozmowie często działamy na siebie jak lustro: automatycznie dostosowujemy się do rozmówcy, jego stylu i naśladujemy jego gesty. To ćwiczenie wykorzystuje to zjawisko.

Wysyłanie dobrych komunikatów może odbywać się na różnych płaszczyznach. Przede wszystkim spróbuj wypracować sobie ton głosu, który będzie miły i łagodny. Możesz postarać się mówić trochę ciszej i trochę wolniej niż zwykle.
Uśmiechaj się przy tym i patrz rozmówcy w oczy, od czasu do czasu przytakuj porozumiewawczo. Mówiąc o waszych relacjach, staraj się używać pierwszej osoby.
Zadbaj też o otwartą mowę ciała. Nie zapominaj o gestach, które będą świadczyły o twoim pozytywnym nastawieniu, trosce, uczuciach dla tej osoby. Dotykaj ramienia, dłoni, kolana, skracaj dystans. Jeśli nie przychodzi ci to naturalnie, ustal sobie plan: przy każdej interakcji próbujesz wysłać co najmniej jeden dobry komunikat.
3. Wspomnień czar
Atmosferę w związku bardzo może poprawić powrót do dawnych wspomnień. Mamy tendencję do wypominania sobie negatywnych rzeczy, ale tym razem zadanie będzie odwrotne.
Będzie ono polegało na systematycznym wydobywaniu pozytywnych wspomnień, nawet tych pozornie nieistotnych. Niektóre z nich będą dla was wspólne, ale szybko zobaczycie, że każde z was mogło zapamiętać jakieś wydarzenie w inny sposób.

Umówcie się na maraton dobrych wspomnień. Codziennie przez określoną liczbę dni każde z was opowiada drugiemu jakieś wspomnienie z waszego związku, któremu towarzyszyły pozytywne emocje.
Możecie posłużyć się zdjęciami, ale też wyciągać rzeczy, o których druga osoba nie miała pojęcia, że tak silnie zapadły nam one w pamięć. Takie subtelne wydarzenia, nie tak oczywiste jak np. ślub, mogą okazać się bardzo miłym zaskoczeniem.
Nawet jeśli nie chcesz tego robić w formie wspólnego ćwiczenia, możesz samodzielnie wyjść z inicjatywą i sprawić, by wspomnienia stały się częściej tematem waszych rozmów. To z pewnością was zbliży do siebie.
4. Aktualizacja informacji
Szczególnie pary, które są ze sobą długo, po pewnym czasie żyją w przekonaniu, że znają się na wylot. Wydaje im się, że nie muszą już dowiadywać się niczego o partnerze ani próbować go lepiej poznać. Są jednak w błędzie.
Jeśli spojrzymy na swoje życie sprzed 5-10 lat i obecne, zobaczymy, jak wiele się w nim zmieniło. Nasi przyjaciele, priorytety życiowe, zainteresowania, preferencje w różnych dziedzinach…
Dlatego właśnie tak ważne jest aktualizowanie tych informacji o partnerze/partnerce. Jeśli nie wiemy, kto jest jej najlepszą przyjaciółką albo jakie są jego cele zawodowe, to co tak naprawdę wiemy, poza tym, jak się nazywa?
Przygotujcie wspólnie długą listę pytań dotyczącą drugiej osoby. Spróbujcie samodzielnie na nie odpowiedzieć, a następnie zadajcie je sobie i zaktualizujcie swoją wiedzę o partnerze.
Alternatywnie przygotuj sobie w tajemnicy taką listę i co jakiś czas zadawaj drugiej osobie pytania, które na niej zamieściłeś/aś. Poznajcie się lepiej i zainteresujcie jak nowo poznaną osobą!
Ćwiczenia psychologiczne dla par a terapia
Ćwiczenia i zadania dostosowane do problemów, które są między wami, może przygotować dla was terapeuta. Jeśli uczestniczycie w terapii dla par, prędzej czy później otrzymacie jakąś „pracę domową”, z której trzeba będzie zdać relacje.
Zaletą takiego rozwiązania jest obecność trzeciej, niezależnej, ale i doświadczonej osoby. Potrafi ona właściwie zinterpretować wynik takiego ćwiczenia i tym samym pomóc wam dowiedzieć się czegoś o sobie i o trudnościach, jakie pojawiają się w waszym związku. Tego typu ćwiczenia mogą okazać się naprawdę odkrywcze.
Jeśli łatwiej ci namówić partnera lub partnerkę na wspólną terapię niż na samodzielne ćwiczenia dla par – zrób to. Autorytet psychologa być może lepiej zadziała i zmotywuje do pracy. Da także poczucie, że terapia ma pewien zorganizowany przebieg i realizuje postawione cele.
Polecam portal e-psycholodzy, gdzie z łatwością znajdziesz terapeutę par i szybko umówisz się na spotkanie.
Potrzebujesz wsparcia specjalisty? Poznaj najlepszy serwis konsultacji psychologicznych online!
Zamiast terapii możesz też rozejrzeć się za kursami i warsztatami dla par. Wówczas może uczestniczyć w nich więcej osób. To dodatkowo może zadziałać stymulująco, ale też da wam okazję do wspólnego przebywania w towarzystwie nieznanych osób. To z kolei wpływa pozytywnie na waszą solidarność, współpracę i poczucie bycia parą.
Ćwiczenia dla par w kryzysie: podsumowanie
Podsumowując, mam nadzieję, że ćwiczenia dla par w kryzysie ostatecznie cię przekonały, zwłaszcza, że mogą wyglądać całkiem naturalnie i wcale nie być trudne do wprowadzenia w codzienne życie. Jak wspominałem, więcej ich znajdziesz w e-booku „Pogotowie Dla Związku„. Dowiedzieć się, czym są:
- Dziennik pokładowy
- Wywiad z nieznajomym
- Koncert życzeń
- Mentalna synchronizacja
- Odnowa przysięgi
Poznaj oprócz tego wiele innych technik i strategii, które poprawią waszą komunikację, zbliżą was do siebie i pomogą rozwiązać problemy w związku. Wejdź na stronę prezentującą e-book, a przekonasz się, że i w twoim przypadku zawarte w nim porady mogą okazać się naprawdę zbawienne!
Jak zażegnać kryzys w związku oraz odbudować uczucie, zaufanie i namiętność między partnerami