Co robić w życiu: test, kurs i 6 niezastąpionych porad

co robić w życiu

Nie wiem, co robić w życiu… To stwierdzenie słyszę ostatnio coraz częściej od młodych ludzi, którzy próbują odnaleźć swoją drogę: studentów, bezrobotnych lub świeżo upieczonych absolwentów, którzy nie są zdecydowani co do swojej przyszłości…

Sam miałem do czynienia z tym problemem kilka lat temu, więc dobrze znam frustrację i niepokój, jakie można odczuwać w pewnych momentach.

Sprawa jest delikatna, a znalezienie odpowiedzi na twoje wątpliwości może wymagać czasu i cierpliwości, ale jest to naprawdę konieczny krok do podjęcia. Chyba nie chcesz skończyć z poczuciem wypalenia zawodowego, niezadowolenia z pracy, niespełnienia i przygnębiającego wyczekiwania na osiągnięcie wieku emerytalnego?

To raczej niezbyt optymistyczny scenariusz, prawda? W końcu praca powinna być czymś zupełnie innym: środkiem do wykorzystania naszych naturalnych talentów, do wyrażenia całej naszej kreatywności, a w końcu do wniesienia naszego wkładu w rozwój tej planety!

W tym artykule postaram się wyjaśnić ci, jak dowiedzieć się, co robić w życiu zawodowym. Dostarczę ci wszystkich rad i narzędzi, których będziesz potrzebował, aby wyruszyć w podróż w celu odkrycia swojej drogi.

Jeśli chcesz podejść do tematu profesjonalnie i zadaniowo, zachęcam cię do rzucenia okiem na kurs Michała Pasterskiego „4 kroki do odkrycia swojej ścieżki życiowej„. To 30-dniowe szkolenie, które pozwoli ci określić swoje cele i zacząć do nich systematycznie dążyć. Kliknij tutaj, by dowiedzieć się więcej.

nie wiem co robić w życiu

Nie wiem, co robić w życiu: czyja to wina?

Po pierwsze, dobrze jest przyjąć pewne założenie. Nasze społeczeństwo niestety nie pomaga nam i nie daje nam żadnego użytecznego narzędzia, by dowiedzieć się, co robić w życiu…

Szkoła średnia nie przygotowuje nas do wyboru uniwersytetu, uniwersytet nie przygotowuje nas do wyboru zawodu, która nam odpowiada. Ogólnie rzecz biorąc, większość spotykanych na naszej drodze ludzi raczy nas poradami w stylu: „Wybierz pracę, którą najbardziej lubisz” albo „Nie idź na filozofię, bo po tym nie ma pracy”.

Równocześnie jednak nasze społeczeństwo wywiera na nas absurdalną presję, przypominając nam przy każdej możliwej okazji, że jeśli nie podejmiemy szybkiej i ostatecznej decyzji o tym, jaki zawód chcemy wykonywać, to na zawsze pozostaniemy życiowymi nieudacznikami.

Idealnym wzorem do naśladowania jest ten, kto już od najmłodszych lat wie, że chce być lekarzem, bez wahania zapisuje się na medycynę, kończy studia w terminie, a następnie w ciągu kilku lat staje się uznanym specjalistą w swojej dziedzinie.

To świetna historia, ale szkoda, że większość z nas w dzieciństwie marzyła o byciu astronautą, piosenkarką czy trenerem Pokemonów albo po prostu nie miała zielonego pojęcia, jaki zawód chciałaby wykonywać, gdy dorośnie (a liceum, studia i pierwsze doświadczenia zawodowe wcale tego nie rozjaśniły).

Tak więc nie czuj się winny i nie myśl, że jest z tobą coś nie tak. Jednocześnie jednak przygotuj się do działania i do wzięcia odpowiedzialności za swoje życie. Przyszedł czas na solidną introspekcję oraz eksplorację rynku pracy! Zaczynajmy!

Jak dowiedzieć się, co chcę robić w życiu?

Spróbujmy zatem wspólnie odpowiedzieć sobie na pytanie, na które większość reaguje atakiem paniki: co robić w życiu?

Poniżej znajdziesz 6 bardzo pożytecznych porad, które wyznaczą ci kierunek poszukiwań. Mam nadzieję, że rozjaśnią ci one twoje priorytety oraz dodadzą odwagi do działania. Masz prawo podjąć decyzję, z której będziesz chciał się później wycofać. A zatem im wcześniej zaczniesz podejmować próby, tym lepiej!

1. Zrób test osobowości

Pierwszym sposobem na określenie swoich naturalnych skłonności zawodowych jest zrobienie testu osobowości.

Jednym z najciekawszych testów osobowości, dzięki któremu można dowiedzieć się, co robić w życiu, jest test Myers-Briggs, opracowany w ubiegłym wieku przez dwie kobiety (matkę i córkę) na podstawie teorii wielkiego psychologa Carla Gustava Junga.

Na podstawie odpowiedzi na pytania, których udzielisz w ciągu ok. 10 minut, test określi twoją osobowość spośród 16 różnych typów. Ponadto przedstawi ci szereg możliwości zawodowych, które są wysoce zgodne z twoim profilem psychologicznym.

Moim zdaniem jest to bardzo precyzyjny i dokładny test, któremu udaje się doskonale nakreślić charakterystyczne cechy osobowości każdego z nas, skłonić do refleksji i doprowadzić do znacznie bardziej świadomych wyborów zawodowych i życiowych.

Poniżej znajduje się obraz wszystkich 16 typów osobowości w teście Myers-Briggs. Do której z nich należysz?

P.S. Test można wykonać bezpłatnie na tej stronie.

nie wiem co chcę robić w życiu

Innym bardzo ciekawym testem służącym doradztwu zawodowemu jest test Gallup Personal Strengths.

Ten test pozwala ci zidentyfikować 5 najmocniejszych stron, czyli cech, które najbardziej cię wyróżniają. Można go zrobić tutaj, jednak jest w języku angielskim, a jego koszt to 19,99 dolarów. Dla każdej z cech podany jest krótki opis i cechy osoby, która je posiada.

Wiele dużych firm daje swoim pracownikom możliwość korzystania z serwisu za darmo. Jest on niezbędny dla menedżerów do dobrego zarządzania personelem, ponieważ pozwala szybko ocenić potencjał każdego pracownika.

Alternatywnie możesz zgłosić się do psychologa lub doradcy zawodowego. Będzie on dysponował innymi profesjonalnymi testami, które pozwolą ci lepiej sprofilować twoją osobowość i predyspozycje zawodowe.

2. Zadaj sobie właściwe pytania

Aby znaleźć swoją pasję i odkryć, co robić w życiu, musisz zajrzeć w głąb siebie, zrozumieć swoją naturę i skłonności osobowościowe.

Każdy człowiek posiada unikalne i niepowtarzalne dary, wrodzone talenty, obszary, w których może osiągnąć doskonałość łatwiej niż inni ludzie.

Jakkolwiek zdezorientowany i zagubiony możesz się czuć na tym etapie, mogę cię zapewnić, że ty też masz coś wyjątkowego, co sprawia, że jesteś inny niż wszyscy. Musisz to tylko odkryć i żyć z tym w zgodzie.

To może być cokolwiek: możesz być świetny w pisaniu, arytmetyce, pomaganiu ludziom lub rysowaniu. Każda z tych umiejętności może być doskonałym punktem wyjścia do rozwoju twojej przyszłej kariery!

Zacznij od zadania sobie następujących pytań:

  • Jakie są moje największe pasje?
  • W jakich rzeczach jestem naturalnie dobry, nawet jeśli się nie staram?
  • W czym czuję, że mogę naprawdę pomóc innym?
  • Jaki przedmiot lub obszar pracy szczególnie mnie interesuje?
  • Kim są ludzie, których najbardziej szanuję na świecie? Co oni robią?
  • Jaką pracę wykonywałbym, przynajmniej tymczasowo, nawet bez wynagrodzenia?
  • Z jakiego przedmiotu szkolnego byłem/am najlepszy/a?
  • O czym marzyłem jako dziecko?

Odpowiadając na poniższe pytania, uzyskasz większą jasność co do tego, co potencjalnie chciałbyś robić i w czym jesteś dobry.

Pomocny w odpowiedzi na te pytania może okazać się wspomniany już kurs „4 kroki do odkrycia swojej ścieżki życiowej„. Pierwszy krokiem jest porzucenie ograniczających cię społecznych schematów. Kolejne to wsłuchanie się w siebie, uwalnianie naturalnej motywacji i odkrycie swojej życiowej ścieżki.

Jeśli czujesz, że coś cię blokuje i brak ci wewnętrznej siły, by to pokonać, ten kurs na pewno pomoże ci przełamać bariery i odważnie wkroczyć na swoją drogę!

nie wiem co robić w życiu

3. Przyjrzyj się uważnie rynkowi pracy

Nie chodzi jednak wyłącznie o to, co lubisz robić. Aby znaleźć własną drogę i sens swojego istnienia, musisz uporządkować to, co kochasz robić, wobec tego, na co jest rzeczywiste zapotrzebowanie na rynku. W końcu to właśnie tak odkryjesz nie tylko, co chcesz robić, ale i co możesz robić i z czego możesz żyć.

Bezużyteczne byłyby próby specjalizowania się w nieistniejącym lub upadającym zawodzie albo wybór kierunku studiów, który oferuje bardzo niewielkie możliwości kariery. Dlatego ważne jest, aby zadać sobie szereg dodatkowych pytań, takich jak np:

  • Jakie są zawody przyszłości?
  • Co robią moi przyjaciele i znajomi, którzy zarabiają najwięcej pieniędzy?
  • Na jakie kierunki studiów jest największe zapotrzebowanie?
  • Jakie umiejętności są obecnie najbardziej cenione przez firmy?

Porównując swoje odpowiedzi na te pytania z odpowiedziami na poprzednie, możesz dojść do ciekawych wniosków i spostrzeżeń, a także odkryć, czym się zająć w życiu.

Przeczytaj też: Jak być asertywnym?

4. Próbuj setek różnych rzeczy

Zrobienie testów osobowości, abstrakcyjne rozważania i udzielenie odpowiedzi na kilka pytań dotyczących preferencji nie wystarczy, aby dowiedzieć się, jaką ścieżkę kariery wybrać. Znajdujesz się dopiero na początku trudnej, ale satysfakcjonującej podróży, którą musisz kontynuować w tzw. fazie eksploracji.

Jeśli nadal powtarzasz sobie „Nie wiem, co chcę robić w życiu”, to przyszedł czas, by przekonać się o tym na własnej skórze. Musisz sięgnąć po różne doświadczenia naukowe i zawodowe, by odkryć, czy są naprawdę dla ciebie.

Prawda jest taka: nikt z nas nie może być pewien, czy postępuje właściwie, gdy chodzi o wybór uczelni czy pracy. To zawsze jest jakieś ryzyko.

Sekret polega na tym, aby spróbować tysiąca nowych rzeczy, nie oczekując, że znajdzie się swoją ścieżkę za pierwszym podejściem. Każdy błąd, każde negatywne doświadczenie, każda porażka przybliży cię do celu, ponieważ pozwoli ci skreślić jedną z możliwości z twojej listy.

Daj sobie czas, nawet jeśli masz wrażenie, że za chwilę będzie za późno. Pośpiech w tym przypadku może tylko zaszkodzić twoim szansom na znalezienie naprawdę satysfakcjonującej pracy.

5. Odkrywaj swoje zainteresowania

Bardzo często czujemy, że utknęliśmy w miejscu, ponieważ nie ma nic, co by nas naprawdę pasjonowało. Możemy lubić robić różne rzeczy, możemy mieć powierzchowne zainteresowanie niektórymi tematami zawodowymi, ale nie ma nic, co by nas naprawdę rozpaliło. Nie ma pracy ani ścieżki kariery, która wydawałaby się dla nas idealna.

Bez obaw. Nie ma w tym nic złego! Sekretem znalezienia swojej pasji bardzo często jest po prostu rozpoczęcie odkrywania tych powierzchownych zainteresowań, które na początku są małe, ale w miarę jak kopiesz głębiej, stają się coraz większe i większe.

Prawdopodobnie kiedy zaczniesz robić coś konsekwentnie, zdołasz doskonalić się w tej rzeczy. W miarę jak będziesz stawał się w tym coraz lepszy, najpewniej zaczniesz czerpać z tego przyjemność, aż stanie się to twoją prawdziwą pasją!

6. A może jesteś multipotencjalny?

A co o jeśli jest zbyt wiele rzeczy, które cię pasjonują? Dla wielu osób określenie ich pasji jest trudne, ponieważ widzą zbyt wiele interesujących opcji w otaczającym ich świecie i nie mogą się zdecydować, co robić w życiu.

To ludzie ciekawi, pełni zainteresowań i pasji, ale łatwo się nudzą, robiąc w kółko to samo. Nie potrafią znaleźć jednego powołania i trudno im sobie wyobrazić wykonywanie tego samego zawodu przez całe życie.

Czy pasujesz do tego opisu? A więc i ty możesz być osobą „multipotencjalną”, czyli współczesnym odpowiednikiem człowieka renesansu!

Autorka Emilie Wapnick opowiada o koncepcji multipotencjalności w swoim znakomitym poradniku „How to Be Everything”. Książka zawiera wiele przydatnych rad, które można bezpośrednio zastosować w przypadku osób posiadających wiele pasji. Gorąco polecam tę lekturę.

Poniżej natomiast znajduje się jej Ted Talk, w którym genialnie wyjaśnia swoją tezę. Jest po angielsku, ale można włączyć polskie napisy 😉

Co mam robić w życiu: podsumowanie

Dotarliśmy do końca tego wpisu, w którym starałem się pokazać ci możliwe kierunki poszukiwań, by odpowiedzieć sobie w końcu na pytanie, co robić w życiu. Mam nadzieję, że znalazłeś tu coś inspirującego i pytanie to nie napawa cię już tak dużym niepokojem.

Na koniec chciałbym przypomnieć ci o kursie Michała Pasterskiego „4 kroki do odkrycia swojej ścieżki życiowej„. To 30-dniowe szkolenie w cenie 149,99 zł. Zawiera nagrania prowadzącego, 2-godzinną sesję pytań i odpowiedzi, zestawy ćwiczeń i materiały do wydrukowania.

Kliknij tutaj, by zapoznać się z jego zawartością i korzyściami, jakie może ci dać, a tymczasem życzę ci powodzenia w poszukiwaniu twojej zawodowej ścieżki!

nie wiem co robić w życiu
5/5 - (2 votes)
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie.