Co czuje zdemaskowany narcyz: analiza i przykłady

co czuje zdemaskowany narcyz

Co czuje zdemaskowany narcyz? Jak zdemaskować narcyza? I czy warto w ogóle to robić?

Narcyz to mistrz manipulacji, który bezbłędnie potrafi wciągnąć w toksyczną relację. Skutki tego są dramatyczne dla jego ofiary, która niekiedy jednak, z czasem, potrafi dostrzec machinacje, jakim jest poddawana.

Gdy zaczyna zdawać sobie sprawę, że ktoś nią manipuluje i ją wykorzystuje, zaczyna odczuwać potrzebę zdemaskowania oprawcy – zarówno w ramach związku z nim, jak i na szerszym forum. Nie jest to jednak proste i ma swoje poważne konsekwencje.

Za chwilę zobaczymy, co czuje zdemaskowany narcyz i jak może reagować na ujawnienie jego cech i zachowań. Dowiesz się, jak go zdemaskować, ale też czy warto to robić. Nie jest to bowiem tak oczywiste.

Zanim zaczniemy, zachęcam cię do zrobienia krótkiego testu online, który jest darmowy i który pozwoli ci ocenić, czy osoba, z którą masz do czynienia, faktycznie jest narcyzem i jak silne są w niej narcystyczne cechy osobowości. Sprawdź, klikając poniżej:

Dowiedz się, czy on jest narcyzem

Zdemaskowany narcyz: psychologia

Zanim przejdziemy do konkretnych przykładów, poświęćmy chwilę na wstęp teoretyczny. Omówimy w nim, jak dochodzi do zdemaskowania narcyza i co się wtedy może wydarzyć.

Jak już zostało zasygnalizowane, narcyz wkłada dużo energii w to, żeby omotać swoją ofiarę. Jego strategia opiera się na manipulacji, która nie zawsze jest dla ciebie nieprzyjemna – w tym tkwi cały sekret.

Najpierw stosuje tzw. love bombing, czyli bombarduje cię swoją uwagą, zainteresowaniem, dowodami uczuć. Na tym etapie narcyz jest prawdziwym księciem z bajki, który próbuje udowodnić ci, że ty z kolei jesteś jego księżniczką. To też faza, w której rzadko kiedy dochodzi do zdemaskowania, a więc ofiara daje się bez problemu wciągać w toksyczną relację.

Dalej idzie już jak z płatka. Narcyz zyskuje twoje zaufanie oraz uzależnia twoją samoocenę od niego. To dlatego, że stara się odizolować ciebie od twojego dotychczasowego otoczenia i bliskich. Odbicie swojej wartości możesz dostrzec tylko w jego oczach. Wykorzysta to, by cię karać i pokazywać, że musisz zasłużyć na jego miłość.

czy warto zdemaskować narcyza

Z czasem upewnisz się, że twoja wartość jest ściśle związana z narcyzem, a bez niego nic nie znaczysz. Wrażliwej, nieśmiałej i niepewnej siebie osobie również na tym etapie trudno będzie zdemaskować narcyza.

Czasami jednak manipulacje przybierają takie rozmiary, że ofiara narcyza (zwłaszcza osoba inteligentna i mająca dużą świadomość własnej tożsamości) zaczyna sobie zdawać sprawę, że coś jest nie tak. Być może pomoże jej w tym rozmowa z bliską osobą czy usłyszana od kogoś z zewnątrz obserwacja.

Wtedy postanawia powiedzieć wprost narcyzowi, że widzi jego manipulacje i nie pozwoli mu na ich kontynuowanie. To natomiast wywołuje falę reakcji w narcyzie, o których powiemy sobie teraz.

Co czuje zdemaskowany narcyz: przykłady

Przejdziemy teraz do przykładów tego, co czuje zdemaskowany narcyz. Postanowiłem wymienić 4 reakcje, które są najczęściej spotykane. Mogą występować równocześnie lub następować po sobie.

Więcej o typowych zachowaniach narcyza i tym, co dzieje się w jego głowie, przeczytasz w „Sposobie Na Narcyza” – poradniku, który porusza wszystkie aspekty relacji z mężczyzną o narcystycznej osobowości. Kliknij poniżej, by dowiedzieć się więcej:

Strategia, która pozwala bronić się przed narcyzem, zdobyć go, odzyskać lub uwolnić się od niego

1. Wściekłość

Myślę, że pierwszy punkt nie budzi większych wątpliwości. Zdemaskowany narcyz na pewno czuje wściekłość, a co za tym idzie – przystąpi od razu do kontrataku.

Przede wszystkim narcyz odbiera demaskowanie jako rodzaj buntu przeciwko niemu, który powinien natychmiast stłumić. Po drugie, on sam w sobie ma skłonność do agresji, co dodatkowo wzmaga jego reakcję.

Wściekłość narcyza ma zróżnicowane podłoże, które można uzasadniać strachem i utratą kontroli, o których powiemy sobie za chwilę. Możesz się natomiast spodziewać, że złość wymierzy prosto w ciebie, rzucając oskarżenia, obrażając cię, stawiając siebie w roli ofiary i wzbudzając w tobie poczucie winy.

Im celniej go zdemaskujesz, tym większa będzie jego wściekłość. Może stracić nad sobą kompletnie panowanie, a nawet uciec się do przemocy, nie tylko psychicznej, ale też fizycznej. Tym bardziej należy zachować ostrożność i zabezpieczyć się, jeśli w przeszłości partner miał takie skłonności.

2. Strach

Naturalną reakcją narcyza na zdemaskowanie jest strach. Jak przeczytasz w tym artykule, bycie zdemaskowanym to jeden z największych lęków narcyza. Gdy ta obawa się spełnia, narcystyczna osoba szuka sposobów, by poradzić sobie w sytuacji zagrożenia.

Z jednej strony zachowuje się jak wystraszone zwierzę – czyli zaczyna zachowywać się agresywnie. Próbuje przestraszyć swoją ofiarę jeszcze bardziej, żeby odwrócić uwagę od własnego strachu.

Z drugiej strony nadal się boi tego, że zdemaskowanie może rozwinąć się dalej. Może się okazać, że nie tylko odważyłaś się powiedzieć jemu o tym, jaki jest naprawdę, ale postawiłaś również zdemaskować go na forum publicznym. Mogłaś zdobyć dowody na jego niekorzyść i nastawić przeciwko niemu osoby, w oczach których dotychczas był nieskazitelny.

W takiej sytuacji narcyz będzie starał się ciebie uprzedzić i oczernić cię przed innymi, zanim ci dowiedzą się, że to ty miałaś rację.

3. Utratę kontroli

Co jeszcze czuje zdemaskowany narcyz? Przede wszystkim utratę kontroli. Cała jego misternie poprowadzona gra służyła temu, żeby całkowicie sobie ciebie podporządkować. Twoje poczucie własnej wartości i niemal cały sens życia miały być zależne całkowicie od niego.

jak zdemaskować narcyza

Teraz okazuje się, że mu się wymykasz, a on niedostatecznie cię upilnował. Zerwałaś mu się ze smyczy i zaczęłaś atakować. Narcyz, mimo swojej pewności siebie, w głębi czuje, że stracił grunt pod nogami i że nie wszystko poszło zgodnie z planem.

Utrata kontroli to jeden z największych lęków narcyza. W tej sytuacji ma dwa wyjścia. Musi ją jak najszybciej odzyskać, uciekając się nawet do najbardziej drastycznych środków, jak groźby i oszustwa.

Alternatywnie może po prostu zniknąć, znaleźć sobie inną ofiarę i najwyżej wrócić do ciebie po czasie, żeby odzyskać to, co jego. Może do tego wykorzystać narcystyczną triangulację.

4. Chęć zemsty

Ostatnia rzecz, która przychodzi narcyzowi do głowy w momencie zdemaskowania (choć wcale nie mniej istotna czy częsta), to chęć zemsty. Narcyz nie ma zwyczaju wybaczać czy, nie daj Boże, przyznawać się do błędu. Twój gest postrzega jako zdradę, nóż w plecy. Jego reakcja musi być zdecydowana i bezlitosna.

Dlatego też zacznie się zastanawiać, jak może się na tobie zemścić. Będzie chciał, żebyś popamiętała swoją decyzję jako najgorszą w życiu. Jeśli odzyska kontrolę nad tobą, będzie wiedział, że dał ci nauczkę i że następnym razem poważnie się zastanowisz, zanim zechcesz go zdemaskować.

Z drugiej strony, jeśli i tak się od niego uwolnisz, on zrobi wszystko, żeby cię zniszczyć. Ucieknie się do każdej możliwej metody, byle tylko okazała się dla ciebie dostatecznie bolesna czy uciążliwa. Właśnie dlatego po zerwaniu z narcyzem tak ważne jest, żeby się od niego definitywnie odciąć – inaczej wykorzysta dostęp do ciebie, by ci zaszkodzić.

Jak zdemaskować narcyza?

Po tym, co powiedzieliśmy sobie do tej pory, zapewne zastanawiasz się, jak zdemaskować narcyza. Od razu uprzedzę, że należy się do tego odpowiednio przygotować, a także uodpornić psychicznie. Konfrontacja z narcyzem będzie należała do bardzo trudnych doświadczeń.

W pierwszej kolejności powinnaś dokładnie przemyśleć swoją sytuację. Możesz jednocześnie robić notatki – to będzie bardzo pomocne. Zastanów się, co narcyz takiego robi, że czujesz się przez niego manipulowana.

Pożyteczne może okazać się przeczytanie tego artykułu, w którym opisałem rodzaje narcystycznej manipulacji. Prawdopodobnie znajdziesz tu niejeden przykład ze swojego życia.

Spróbuj także przeanalizować, w jakich konkretnie momentach narcyz stosuje daną manipulację. Czy wtedy gdy jest zdenerwowany? Czy kiedy nie zwracasz na niego uwagi albo poświęcasz ją komuś innemu?

Dobrze, żebyś przed konfrontacją znalazła sobie sojusznika (lub kilku), którzy uwierzą ci, zaoferują wsparcie i będą gotowi ci pomóc, kiedy np. rozstaniesz się z narcystycznym partnerem. Możesz też, a nawet jest to wskazane, skorzystać z pomocy psychologa.

Kiedy narcyz ponownie cię zaatakuje za pomocą swoich manipulacji, staraj się trzymać nerwy na wodzy i odpowiadać logicznymi argumentami. Powiedz mu wyraźnie, jak widzisz jego zachowania, nie starając się oskarżać, ale podając obiektywne fakty.

Więcej informacji na temat tego, jak rozmawiać z narcyzem w czasie kłótni i jak bronić się przed jego manipulacjami, znajdziesz w poradniku „Sposób Na Narcyza„.

Czy warto zdemaskować narcyza?

Kiedy zdajesz sobie sprawę, jak narcyz tobą manipuluje, jak cię okłamuje i jak odziera cię z twojej niezależności i godności, to normalne, że rodzi się w tobie bunt. Chcesz się temu przeciwstawić i pokazać zarówno jemu, jak i innym, jaki jest naprawdę. To też gest, poprzez który sama konfrontujesz się z prawdą o osobie, z którą jesteś.

zdemaskowany narcyz

Zanim jednak zdemaskujesz narcyza, zastanów się dobrze, czemu to służy. Czy ma to sens? Będziesz coś z tego miało? Pozwoli to naprawić waszą relację? Wzmocni cię i pomoże ci się od niego uwolnić?

Bardzo ważne jest, żeby mieć świadomość, jak trudna to będzie konfrontacja. Jej konsekwencje prawie na pewno będą dla ciebie bardzo nieprzyjemne. Patologiczny narcyz może naprawdę usiłować cię zniszczyć, a ty wyjdziesz z relacji z nim jeszcze bardziej straumatyzowana.

Poza aktami agresji, przemocy, poza oskarżeniami i groźbami, narcyz może wpływać na twoje życie osobiste i związki z innymi ludźmi. Jeśli jest twoim mężem i macie małe dzieci, możesz być pewna, że wykorzysta ten fakt przeciwko tobie. Jeśli razem pracujecie, za chwilę możesz mieć poważne problemy w pracy.

Zastanów się, czy gra jest warta świeczki. Mało prawdopodobne, że narcyz po zdemaskowaniu przyzna ci rację i np. podejmie decyzję o rozpoczęciu terapii.

Jedyna sytuacja, to gdy wiesz, że twój partner, na którym ci zależy, ma tylko niektóre narcystyczne cechy osobowości. Nie jest prawdziwym oprawcą, ale od czasu do czasu przekracza pewne granice. Zdemaskowanie go może pozwolić ci tych granic bronić i być może wprowadzić tę relację znowu na normalne tory.

Co czuje zdemaskowany narcyz: podsumowanie

Wiesz już, co czuje zdemaskowany narcyz i jakich reakcji możesz się w związku z tym po nim spodziewać. Wiesz także, że zdemaskowanie narcyza to trudne zadanie, które potrafi mieć bardzo poważne konsekwencje, co sprawia, że nie zawsze będzie to właściwa decyzja.

W relacji z narcyzem (czy to obecnej, czy nawet już zakończonej) najważniejsze jest, żeby chronić siebie. Nie będziesz w stanie pomóc narcyzowi, jeśli on sam nie będzie tego chciał, ale wciąż możesz pomóc sobie.

Jeśli chcesz wiedzieć, co jeszcze możesz zrobić, żeby lepiej sobie radzić w relacji z narcystycznym partnerem, jak wyznaczać granice i domagać się ich respektowania, a także jak uwolnić się od narcyza, z którym nie chcesz mieć już nic wspólnego, sięgnij po mój e-book „Sposób Na Narcyza„.

To kompletne kompendium wiedzy, które porusza wiele aspektów praktycznych, nie ograniczając się wyłącznie do teorii na temat tego typu osobowości. Na pewno odnajdziesz w nim przykłady, które odzwierciedlają twoją sytuację, oraz rozwiązania na twoje problemy.

Strategia, która pozwala bronić się przed narcyzem, zdobyć go, odzyskać lub uwolnić się od niego

5/5 - (3 votes)
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie.