Chcesz wiedzieć, czym są tzw. cele smart, o których ostatnio tak dużo się mówi? Szukasz przykładów celów smart lub pełnego wyjaśnienia, czym są, jak działają i jak je planować? Trafiłeś we właściwe miejsce!
Cele smart to cieszący się popularnością i omawiany w różnych kontekstach temat: od rozwoju osobistego po marketing, biznes czy sport. Umiejętność wyboru skutecznych celów jest bowiem niezbędna w każdym obszarze ludzkiej działalności.
W tym artykule odkryjemy wszystko to, co trzeba wiedzieć o celach smart. Poznamy rozwinięcie skrótu, genezę tej koncepcji, przykłady celów smart i kilka dodatkowych wskazówek, jak prawidłowo planować swoje cele.
Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat skutecznych technik osiągania celów i efektywnych metod tworzenia i realizowania życiowych planów, zachęcam cię do wzięcia udziału w szkoleniu Michała Pasterskiego „Life Architect BOX – Zaprojektuj swoje życie i działaj”.
Kurs to 30-dniowy program rozwoju osobistego, który pomoże ci w niezwykle prosty i przyjemny sposób wyznaczać i realizować życiowe cele. Udział w tych warsztatach zmieni twoje stare przekonania w całkiem nowe, sprzyjające urzeczywistnianiu się marzeń, a twoja motywacja z pewnością diametralnie wzrośnie.
Z kursu dowiesz się również, co powstrzymuje cię przed osiąganiem celów i jak pracować nad pokonywaniem barier, które uniemożliwiają ci wcielanie w życie planów działania. Kliknij tutaj i sprawdź pełną ofertę kursu.
Spis treści
Cele smart: znaczenie
Na pewno wiesz już, że przymiotnik „smart” w języku angielskim oznacza inteligentny. Połączenie go ze słowem „cele” już samo w sobie tworzy zwrot, który ma sens: inteligentne cele. Poza tym, kto kiedykolwiek marzyłby o głupich celach? 😉
Jednak jeśli chodzi o cele, słowo smart to również akronim dla 5 kryteriów, którymi musisz się kierować podczas procesu planowania celów:
- Specific (szczegółowy)
- Measurable (mierzalny)
- Attainable (osiągalny)
- Relevant (znaczący)
- Time based (ustalony w czasie)
Pierwszy raz termin „cele smart” został użyty w listopadzie 1981r. przez amerykańskiego konsula George’a T. Dorana.
Następnie oryginalna koncepcja (znajdziesz ją pod tym linkiem) uległa pewnym zmianom, wprowadzanym przez innych autorów, aż do obecnej wersji. Zobaczmy razem wszystkie 5 kryteriów.

1. Szczegółowy
Twoje cele muszą być jasne, konkretne i szczegółowe. Im bardziej konkretnie możesz opisać to, co chcesz osiągnąć, tym większe szanse na to, że będziesz w stanie je osiągnąć.
Wybierając swoje cele, zadaj sobie pytanie: Co konkretnie chcę osiągnąć?
2. Mierzalny
Ważne jest, aby twoje cele były mierzalne. Dzięki temu będziesz mógł śledzić swoje postępy, być stale zmotywowanym i dokładnie wiedzieć, kiedy cel zostanie osiągnięty, a kiedy nie. Nie będziesz miał wymówek!
Niektóre rodzaje celów – na przykład cele sportowe – są łatwo mierzalne, ponieważ wyniki w sporcie zazwyczaj opierają się na mierzalnych wskaźnikach: czas, waga, dystans…
W wielu innych przypadkach trudniej jest jednak sprawić, by cel, który chcemy osiągnąć, był całkowicie mierzalny. Jednakże zapewniam cię, że przy odrobinie wyobraźni zawsze jest to możliwe.
Wybierając cele, zadaj sobie pytanie: Skąd będę wiedzieć, kiedy cel został osiągnięty?
3. Osiągalny
Trzecią cechą celów smart jest ich osiągalność. Twoje cele muszą być osiągalne, abyś mógł mówić o sukcesie. Nie ma sensu próbować osiągnąć coś, co jest niemożliwe lub całkowicie poza twoim zasięgiem, ponieważ na przykład nie masz czasu, pieniędzy lub talentu, aby zrealizować cel. Po prostu nie zrobisz tego, a dodatkowo odczujesz porażkę.
Nie oznacza to, że musisz wybierać cele, które cię nie satysfakcjonują, są łatwe do osiągnięcia lub nieistotne – najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie złotego środka.
Musisz wyznaczać cele wystarczająco duże, aby zadowalały cię, inspirowały do działania i pokonywania wewnętrznych barier, ale wystarczająco małe, aby były możliwe do osiągnięcia.
Wybierając swoje cele, zadaj sobie pytanie: Co zrobić, by ten cel się urzeczywistnił?
4. Znaczący
Twoje cele muszą być dla ciebie ważne i znaczące, dlatego powinieneś dobrze dopasować je do swojego ogólnego planu życiowego.
Pamiętaj, że możesz osiągnąć każdy cel, jaki sobie wyznaczyłeś. Możesz stać się sławnym, kupić wymarzony samochód, założyć firmę, mieć rodzinę z trójką dzieci, wybudować dom, wygrać zawody kulturystyczne, podróżować po świecie, nauczyć się 5 języków obcych, itd.
Jednak w większości przypadków nie będziesz w stanie osiągnąć ich wszystkich. Dlatego musisz dokonać starannego wyboru tych, które znaczą dla ciebie najwięcej i które są najbardziej odpowiednie do realizacji twojej osobistej wizji.
Wybierając swoje cele, zadaj sobie pytanie: Czy naprawdę muszę osiągnąć ten cel?
5. Ustalony w czasie
Ostatnią charakterystyką celów smart jest czynnik związany z czasem. Twoje cele muszą być ustalone w czasie i posiadać termin, w którym zobowiążesz się sam przed sobą do ich osiągnięcia.
Wybierając swoje cele zadaj sobie pytanie: Kiedy konkretnie chcę osiągnąć ten cel?
Przykłady celów smart
Teraz, gdy już wiesz, czym są cele smart, razem zobaczymy kilka przykładów udanego planowania z wykorzystaniem celów smart.
CELE NIE SMART | CELE SMART |
Być w dobrej formie fizycznej | Schudnąć 10 kg do 1 lipca |
Dostać podwyżkę | Dostać 10% podwyżki do 1 października |
Nauczyć się dobrze angielskiego | Zdać egzamin TOEFL 16 września |
Zostać pisarzem | Wydać książkę do końca roku |
Jak widać, cele po lewej stronie są bardzo niejasne, ogólne, nie mają odniesienia w czasie i są absolutnie niemierzalne. Cele po prawej stronie są natomiast znacznie bardziej precyzyjne, motywujące i osiągalne. Krótko mówiąc, pobudzają do działania! I na tym właśnie polegają cele smart.
Cele smart: dodatkowe wskazówki
Znajomość i stosowanie koncepcji celów smart jest warunkiem niezbędnym do osiągania sukcesów w życiu, sporcie i pracy, ale to nie wystarczy.
Umiejętność wyznaczania i osiągania celów jest w rzeczywistości bardzo wyrafinowaną zdolnością, której nauka wymaga czasu. Jednak zawsze można ją udoskonalać.

Poniżej zamieszczam kilka dodatkowych wskazówek, które pomogą ci wyznaczać i osiągnąć cele smart, niezależnie od tego, czy są one związane z twoim życiem osobistym, czy zawodowym:
1. Nie wyznaczaj zbyt wielu celów na raz. Ogranicz się do tych, które są w danym momencie dla ciebie priorytetem, zarówno w życiu prywatnym, jak i związanym z pracą.
2. Wybierz odpowiednie odniesienie w czasie. Nie stawiaj sobie zbyt długich lub zbyt krótkich celów. Ich realizacja powinna trwać 3-6-12 miesięcy. Jeśli cel jest zbyt duży, aby można go było osiągnąć w ciągu 12 miesięcy, podziel go na mniejsze. Jeśli można go osiągnąć w mniej niż 3 miesiące, zmodyfikuj swój cel na nieco bardziej ambitny.
3. Spisz swój cel. Nie ograniczaj się jedynie do myślenia. Przelej na papier cel, który chcesz osiągnąć. Tym samym sprawisz, że stanie się on bardziej realny i namacalny dla twojego umysłu, a to jest niezbędne do zmotywowania się do działania.
4. Stwórz plan działania. Plan musi być szczegółowy i prowadzić cię krok po kroku do końcowego rezultatu. Nie pozostawiaj niczego przypadkowi. Polecam ci rejestrowanie swoich postępów co tydzień lub co najmniej raz w miesiącu.
5. Opowiedz o swoim celu innym. Kiedy obiecujemy przed kim osiągnąć cel, uruchamia się w nas szereg nieświadomych mechanizmów, które jeszcze bardziej motywują nas do działania. Ponadto, jeśli cel nie jest tylko osobisty, ale związany z grupą osób, upewnij się, że wszyscy zainteresowani są tego świadomi!
Na koniec ponownie zachęcam cię do udziału w kursie „Zaprojektuj swoje życie i działaj”. Life Architect BOX jest rewolucyjną i pierwszą na światowym rynku szkoleniowym metodą odkrywania wewnętrznej doskonałości i budowania motywacji.
Koszt kursu to 299.99 zł za szkolenie online lub 399.99 zł za Life Architect BOX – zestaw w pudełku. Kupując kurs, uzyskasz m.in.: pełny dostęp i wsparcie online, materiały PDF, bonusowe szkolenie „10 zasad naturalnej motywacji” czy dostęp do Panelu Life Architect.
Jeśli potrzebujesz wsparcia w ustaleniu planu działania oraz motywacji i wskazówek dotyczących realizowania celów, a także chcesz świadomie i odpowiedzialnie kierować swoim życiem, ten kurs będzie dla ciebie idealny!

Zobacz także: Kurs motywacyjny