Brak kontaktu z narcyzem: jak zerwać kontakt z narcyzem?

brak kontaktu z narcyzem

Brak kontaktu z narcyzem jest zwykle jedynym sposobem na to, by pozbyć się narcystycznej osoby ze swojego otoczenia i tym samym wyeliminować jej toksyczny wpływ na nasze życie.

Jak jednak wprowadzić zero kontaktu z narcyzem? Jakich efektów można się spodziewać? I na jakie trudności trzeba być przygotowanym?

Temu tematowi poświęcony został niniejszy artykuł. Dowiesz się, jak wprowadzić brak kontaktu z narcyzem (lub narcyzką) i utrzymać go w celu osiągnięcia najlepszych rezultatów.

Zanim przystąpisz do lektury, zrób krótki darmowy test online, który pozwoli ci ustalić, czy rzeczywiście masz do czynienia z narcystyczną osobą.

Test na narcyzm

Dowiedz się, czy mężczyzna lub kobieta cierpi na patologiczny narcyzm lub przejawia narcystyczne cechy osobowości

Zero kontaktu z narcyzem: co to i czemu służy?

Zacznijmy od tego, że narcyz jest osobą, która lubi kontrolować innych. Ma wrażenie, że w dowolnym momencie może kogoś odtrącić, a potem jakby nigdy nic znowu obdarzyć zainteresowaniem. Nie szanuje też granic i uczuć innych, ponieważ znacznie brakuje mu empatii.

Z tego powodu najlepszym sposobem, żeby odciąć się od takiej osoby i odzyskać kontrolę nad własnym życiem, jest wprowadzenie tzw. zasady zero kontaktu.

Zasada zero kontaktu to nic innego jak konsekwentne zerwanie kontaktu z narcystycznym partnerem (lub narcystyczną partnerką). Zwykle oznacza dość radykalne odcięcie się, bowiem narcyz często nie chce dopuścić do siebie, że ktoś nie chce mieć z nim już nic wspólnego.

Obejmuje to nie tylko brak rozmów, spotkań i wymiany wiadomości. Zwykle trzeba też sobie samemu ograniczyć dostęp do takiej osoby, by nie kusiło nas wznowienie kontaktu i ponowne wejście w toksyczną relację.

Więcej na temat zrywania relacji z narcystycznym mężczyzną lub narcystyczną kobietą przeczytasz w moich e-bookach: „Sposobie Na Narcyza” i „Sposób Na Narcyzkę„.

Metoda pozwalająca bronić się przed narcystyczną osobą, odpowiedzieć na jej manipulacje, zdobyć ją lub skłonić do powrotu

Brak kontaktu z narcyzem krok po kroku

Zobaczmy teraz, jak brak kontaktu z narcyzem bądź narcyzką przebiega w praktyce. W tym celu rozpisałem najważniejsze kwestie na 4 kroki.

1. Ustal zasady zero kontaktu

Po pierwsze musisz sam/a ze sobą ustalić sobie, co oznacza w tym wypadku zero kontaktu. Na pewno musisz zdecydować o tym, że nie inicjujesz żadnych rozmów i spotkań z narcyzem.

Zastanów się, co zrobisz, gdy narcyz sam będzie się do ciebie dobijał. Początkowo możesz mu przypominać o braku kontaktu, ale być może trzeba będzie też zacząć po prostu go ignorować albo wręcz zablokować jego numer i profil w mediach społecznościowych.

Dobrze jest też przestać obserwować, co narcyz robi. Usuń go ze znajomych na swoich profilach lub co najmniej ukryj. Odsuń się od bliskich mu osób. W skrajnych przypadkach warto rozważyć np. zmianę miejsca pracy, jeśli je dzielicie.

Jeśli wiążą was wspólne sprawy, np. dzieci czy spłacany kredyt, ustal, do jakiego stopnia dopuszczasz kontakt z narcyzem. Wówczas będzie to zasada ograniczonego kontaktu.

2. Wprowadź brak kontaktu z narcyzem

zasada zero kontaktu z narcyzem

Jeśli z narcyzem nie łączyła cię bardzo bliska relacja, możesz po prostu się od niego odciąć. Idealną okazją do tego jest, gdy on sam się do ciebie dystansuje i przestaje się odzywać. Nie ma jednak co zwlekać i czekać na dogodne okoliczności.

Jeśli natomiast łączyły cię z nim zażyłe stosunki, lepiej będzie dać mu jasno do zrozumienia, że zrywasz kontakt. Możesz to zrobić na żywo albo w wiadomości/liście. Przekaż, że lepiej będzie, jak przestaniecie się ze sobą kontaktować i prosisz o uszanowanie tego.

3. Zachowaj konsekwencję

Najtrudniejszym elementem tego przedsięwzięcia będzie zachowanie konsekwencji. Musisz pamiętać, że narcyz jest mistrzem manipulacji i jeśli będzie chciał się do ciebie dostać, wypróbuje wszystkie narzędzia, jakimi dysponuje.

Do tego zaliczają się przeprosiny, błagania, adorowanie, ale też szantażowanie i groźby, a nawet stalking lub inne próby wymuszenia na tobie reakcji. Wówczas musisz zachować zimną krew, postawić granicę i ewentualnie zwrócić się o pomoc do odpowiednich osób lub instytucji.

Jeśli złamiesz zasadę konsekwencji, to tak, jakbyś uchylił/a narcyzowi drzwi, a jemy wystarczy nawet najwęższa szparka, żeby wyważyć je jednym kopniakiem i na nowo wejść z butami w twoje życie.

4. Ogranicz mu dostęp do ciebie

Jak zostało powiedziane wyżej, żeby skutecznie przeprowadzić zero kontaktu z narcyzem, trzeba bardzo konsekwentnie ograniczyć mu dostęp do siebie.

zero kontaktu z narcyzem

Nie wahaj się przed zmianą zamków w drzwiach, jeśli miał klucze do twojego mieszkania. Zrób wszystko, żeby zamknąć sprawy, które was łączyły. Przykładowo, jeśli mieszkaliście razem, przepisz wszystkie rachunki na odpowiednią osobę.

Warto też porozmawiać ze swoimi bliskimi, rodziną i przyjaciółmi. Uprzedź ich o sytuacji, ponieważ narcyz z dużym prawdopodobieństwem spróbuje się z tobą skontaktować przez nich. Zasada braku kontaktu z narcyzem musi obejmować także te osoby.

Przeczytaj też: Rozstanie z narcyzem

Zasada zero kontaktu z narcyzem: skutki

Dlaczego warto wprowadzić zasadę zero kontaktu z narcyzem? Ponieważ przynosi ona najlepsze skutki. Żeby ci to lepiej uświadomić, na zakończenie tego artykułu, wymienię je:

  • odzyskasz kontrolę nad swoim życiem i niezależność
  • zwiększysz swoje poczucie własnej wartości
  • będziesz mieć okazję do odnowienia kontaktów z bliskimi
  • narcyz przestanie cię traktować jak swoją ofiarę
  • narcyz w końcu się podda i zrezygnuje z ciebie
  • poczujesz się silną osobą

Pamiętaj, że brak kontaktu nie polega na zamknięciu się w domu i odizolowaniu od świata. To czas, który trzeba wykorzystać na to, by zadbać o siebie i stanąć na nogi. Dowiesz się, jak to zrobić, dzięki najlepszemu poradnikowi poświęconemu relacjom z narcystycznym partnerem bądź partnerką.

Kliknij poniżej i dowiedz się więcej o „Sposobie Na Narcyza” i „Sposobie Na Narcyzkę„:

Metoda pozwalająca bronić się przed narcystyczną osobą, odpowiedzieć na jej manipulacje, zdobyć ją lub skłonić do powrotu

5/5 - (2 votes)
Picture of Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie. Obserwuj nas i skontaktuj się z nami na Instagramie.