Borderline zawsze wraca: prawda o powrotach osób z borderline

borderline zawsze wraca

Czy borderline zawsze wraca do osoby, którą kochał/a?

Jeśli zadajesz sobie to pytanie, oznacza to, że najprawdopodobniej zdajesz sobie sprawę z zaburzenia, na które cierpi twój partner lub twoja partnerka. I najprawdopodobniej stoisz w obliczu końca związku, spowodowanego jego/jej nagłym odejściem.

Rzeczywiście, jak zobaczymy w tym przewodniku, nagły sposób, w jaki borderline opuszcza swojego partnera, jest charakterystyczny dla ich sposobu doświadczania relacji miłosnych.

Z drugiej strony, dla ciebie jego lub jej nagłe reakcje są ogromnym obciążeniem emocjonalnym. Dlatego postaram ci się wytłumaczyć, czy borderline wraca po rozstaniu i dlaczego to robi.

Zanim zaczniemy, zachęcam cię do zrobienia testu, który jest związany z zaburzeniem narcystycznym. Musisz jednak wiedzieć, że narcyzm i borderline często idą ze sobą w parze, niekiedy są ze sobą mylone, a wiele ich objawów jest identycznych.

Test na narcyzm

Dowiedz się, czy mężczyzna lub kobieta cierpi na patologiczny narcyzm lub przejawia narcystyczne cechy osobowości

Związek z osobą z borderline

Wyjaśnijmy najpierw krótko, kim jest osoba z borderline i jakie są cechy charakterystyczne związku z taką osobą.

Borderline, czyli zaburzenie osobowości typu granicznego, charakteryzuje się dużą niestabilnością emocjonalną. Takie osoby mają problem z postrzeganiem i rozumieniem siebie i swoich potrzeb. Jednocześnie mają tendencję do wikłania się w intensywne i skomplikowane związki. Cechą charakterystyczną jest też lęk przed odrzuceniem.

Osoby z borderline często miewają napady gniewu, prezentują skrajne stanowiska oraz mają skłonność do autoagresji. Intensywne odczuwanie przeplecione jest epizodami wewnętrznej pustki.

czy borderline wraca po rozstaniu

W relacji z osobą z borderline możemy zauważyć następujące objawy:

  • idealizowanie partnera w pierwszej fazie związku;
  • całkowite oddanie relacji w pierwszej fazie;
  • intensywny i namiętny związek;
  • skrajny lęk przed porzuceniem;
  • chorobliwa zazdrość;
  • zaborczość, kontrola, podejrzliwość;
  • ataki złości, agresji i autoagresji;
  • stosowanie szantażu emocjonalnego;
  • silne wahania nastroju i stosunku do partnera.

Czy osoba, która tak bardzo boi się porzucenia, sama może porzucić? Jak za chwilę wyjaśnię, owszem.

Czy borderline wraca po rozstaniu?

Poświęćmy jeszcze chwilę temu, jak wygląda rozstanie z osobą borderline. Ma ono jedną, bardzo ważną cechę charakterystyczną.

Ponieważ osoba borderline skrajnie boi się odrzucenia, sama woli porzucić partnera jako pierwsza.

Jest to bardzo ważna informacja. Osoba z borderline radzi sobie z lękiem przed odrzuceniem poprzez przejęcie kontroli nad zbliżaniem się i oddalaniem od partnera.

Sama decyduje o tym, czy odejdzie. Sama decyduje o tym, czy wróci. Dlatego też, jeśli zadajemy sobie pytanie, czy borderline wraca po rozstaniu, odpowiedź będzie twierdząca.

Osoba z borderline realizuje toksyczny cykl rozstań i powrotów, co zbliża ją do osobowości narcystycznej. Prawdopodobieństwo tego, że wróci po wcześniejszym rozstaniu, jest bardzo wysokie.

Taka praktyka jest odzwierciedleniem jej niestabilności emocjonalnej i wahań nastroju.

Podobnie, gdy to partner osoby z borderline zakończy związek. Wówczas, osoba z zaburzeniem podejmuje desperackie próby zatrzymania partnera, może go szantażować, również tym, że sobie coś zrobi, a ostatecznie prawie zawsze usiłuje wrócić.

Dlaczego borderline zawsze wraca?

Dlaczego borderline zawsze wraca? Jak już zostało wspomniane, jest to element cyklu rozstań i powrotów związanego z huśtawką nastroju. Jest to mechanizm utrzymania kontroli nad relacją, której utraty nieustannie się panicznie obawia.

Borderline to też osoba, która silnie uzależnia się emocjonalnie od innych. To kolejny czynnik, który skłania ją zawsze do powrotu.

Osoba z tym zaburzeniem często sama nie wie, czego chce, czego potrzebuje. Nie panuje nad sobą, nie rozumie swoich emocji. Podświadomie chce, żeby ktoś ją ratował. Dramatyzm sytuacji to coś, co często sama kreuje.

czy borderline wraca

Ponieważ borderline ma poważne problemy z zazdrością, również pojawienie się potencjalnej konkurencji (często urojonej), będzie powodem do tego, żeby wrócić i odzyskać osobę, którą się wcześniej porzuciło lub doprowadziło na skraj wytrzymałości.

Borderline lubi też relacje dynamiczne. Namiętne romanse, zrywanie z dnia na dzień, a potem wracanie, to dla niej siła napędowa, choć to jednocześnie działanie autodestrukcyjne.

Powrót osoby z borderline: co robić?

Tkwienie w związku z osobą z borderline jest bardzo męczące i trudne. To toksyczna relacja, w której obie osoby są nieszczęśliwe. Osobę z borderline trzeba przede wszystkim traktować jako osobę chorą, która powinna się leczyć. Jeśli nie podejmie takiego działania, relacja z nią będzie w zasadzie niemożliwa.

Nie ma idealnej reakcji na rozstania i powroty inicjowane przez osobę borderline. Najlepszym działaniem, żeby chronić samego siebie, jest odcięcie się od tej osoby lub postawienie jej radykalnego ultimatum, by skłonić ją do podjęcia leczenia.

Nie jest to proste, ponieważ osoba z zaburzeniem potrafi szantażować, grozić, że coś sobie zrobi, stosować autoagresję. Do pewnego stopnia trzeba okazać jej zrozumienie, ale nie kosztem własnego zdrowia emocjonalnego.

Jeśli kochasz osobę z borderline i chcesz jej pomóc, musisz nauczyć się stawiać granice i chronić siebie, a także nakłonić ją do terapii. Warto też zdobyć więcej wiedzy na temat osób, które podobnie się zachowują.

Polecam ci zajrzenie do e-booka „Sposób Na Narcyza” i „Sposób Na Narcyzkę„. Szczególnie w tym drugim poruszyłem tematykę zaburzenia borderline.

Choć poradniki te skupiają się na problemie narcyzmu, są źródłem praktycznej wiedzy, jak się zachować w stosunku do osoby zaburzonej, jak oprzeć się jej manipulacjom i co robić w sytuacji, gdy cyklicznie odchodzi i wraca.

Kliknij poniżej, aby zapoznać się z zawartością e-booków:

Metoda pozwalająca bronić się przed narcystyczną osobą, odpowiedzieć na jej manipulacje, zdobyć ją lub skłonić do powrotu

5/5 - (4 votes)
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie.