Przemoc domowa to skomplikowany temat. Tym bardziej się komplikuje, gdy okazuje się, że oprawcą wcale nie jest stereotypowo silniejszy i bardziej impulsywny mężczyzna, ale kobieta. Agresja żony wobec męża jednak potrafi mieć miejsce i warto o tym mówić.
W tym wpisie wyjaśnię, jak się zachowuje agresywna żona i jakie mogą być przyczyny jej ataków agresji. Powiem też, jak reagować na agresję żony. Znajdziesz tu potrzebną wiedzę i wsparcie oraz przydatne materiały.
Zanim zaczniemy, chcę zachęcić cię do zrobienia testu. Jego celem jest sprawdzenie obecności narcystycznych cech u twojej partnerki. Jak wkrótce się dowiesz, narcyzm to jedno z tych zaburzeń, które może być przyczyną agresywnych zachowań żony.
Dowiedz się, czy ona jest narcystyczna
Spis treści
Agresywna żona: jak się zachowuje?
Wyjaśnijmy najpierw, jak się zachowuje agresywna żona. Niewykluczone, że sam nie potrafisz określić, co mieści się w granicach normalnych wybuchów złości, które każdy miewa, a co znacznie poza nie wychodzi.
Przede wszystkim musisz zwrócić uwagę na to, jak często takie zachowania u żony się pojawiają i jak się z nimi czujesz ty i wasi bliscy – zwłaszcza dzieci. Jeśli agresja żony wywołuje strach i silny dyskomfort, a ty widzisz, że sytuacja wymyka się spod kontroli, sprawa jest poważna.

Ale przejdźmy do konkretów. Zastanów się, czy obserwujesz o żony poniższe objawy:
- Wszczyna awantury, czasami bez wyraźnego powodu;
- Trzaska drzwiami, rzuca przedmiotami;
- Bije/szarpie ciebie i/lub dzieci;
- Ma objawy autoagresji (np. uszkadza swoje ciało, rwie włosy);
- Stosuje obelgi, przede wszystkim wobec ciebie;
- Poniża cię, upokarza, również przy innych;
- Kontroluje cię i nie pozwala ci na nic bez jej wyraźnej zgody;
- Grozi ci, że zrobi coś tobie albo sobie;
- Odizolowała cię od ludzi i/lub środków finansowych;
- Stosuje szantaż emocjonalny, również z wykorzystaniem dzieci i seksu.
To wszystko, to objawy przemocy i agresji żony wobec męża. Przeczytaj też artykuł o toksycznej żonie.
Agresja żony wobec męża: przyczyny
Dochodzimy do najbardziej złożonego tematu, mianowicie przyczyn agresji żony. To trudne, ponieważ musimy zrozumieć, że jej agresja może mieć źródło np. w jakiejś traumie.
W istocie, jedną z przyczyn jest to, że żona sama była w przeszłości ofiarą przemocy. Poszukaj powodów w jej przeszłości. Czy jej matka się tak zachowywała? A może ojciec ją bił albo poprzedni partner? A może przeżyła coś traumatycznego?
Drugim tropem (który nie wyklucza pierwszego) są różne zaburzenia i choroby psychiczne. Od silnego stresu, przez depresję, do innych poważnych patologii – agresja może być symptomem wielu problemów psychicznych.
Ponieważ takie zachowania jak poniżanie, kontrolowanie, kłócenie się, obrażanie, groźby, a także stosowanie autoagresji mogą być wynikiem zaburzenia narcystycznego lub borderline, zachęcam cię do sięgnięcia do e-booka „Sposób Na Narcyzkę„
Jest to jedyny taki poradnik, który opowiada szczegółowo o relacji z kobietą narcystyczną (i jej podobnymi). Przeczytasz w nim szereg praktycznych porad, których nie znajdziesz nigdzie indziej.
Jak bronić się przed narcystyczną kobietą: techniki, które pozwolą ci ją uwieść, zmanipulować, unieszkodliwić, odzyskać lub uwolnić się od niej raz na zawsze.
Jak reagować na agresję żony?
Jak widzisz, problem agresywnej żony właściwie nie będzie możliwy do rozwiązania bez udziału psychologa i/lub psychiatry. Dlatego bardzo ważne jest, żeby uświadomić żonie, że jej zachowanie nie jest normalne i że nie tylko krzywdzi bliskich, ale też samą siebie.
Kobiety są bardziej skłonne do szukania pomocy u psychologa niż mężczyźni, więc jest szansa, że w przerwie między jednym atakiem agresji a drugim, przekonasz ją, że odbycie takiej wizyty jest konieczne.
Jeśli masz dobry kontakt z jej bliskimi, spróbuj porozmawiać też z nimi i znaleźć wśród nich sojuszników.

Ostatecznością, do której być może będziesz musiał sięgnąć, będzie oznajmienie jej, że jeśli nie zacznie się leczyć, będziesz musiał od niej odejść.
A jak reagować na agresję żony podczas jednego z jej ataków?
Przede wszystkim rób wszystko, by nie dać się sprowokować. Staraj się nie wkręcać w dyskusje i kłótnie. Wychodź z domu lub do innego pokoju, mówiąc, że wrócicie do rozmowy dopiero, gdy się uspokoi.
Wykorzystuj lepsze momenty na to, by do niej dotrzeć, okazując troskę i zrozumienie.
Agresja żony wobec męża a przemoc domowa
Chciałbym jeszcze powiedzieć słowo na temat przemocy domowej. Być może obawiasz się, że nikt nie potraktuje twojego problemu poważnie, że cię wyśmieje. Musisz jednak pokonać uprzedzenia.
Przemoc domowa to nie tylko przemoc fizyczna, ale również psychiczna. Może jej się dopuścić każdy i wcale nie musi mieć przewagi fizycznej nad drugą osobą.
Równie dobrze może odczuwać przewagę intelektualną lub ekonomiczną, a przede wszystkim jej agresja może wynikać właśnie z poczucia, że tej przewagi się nie ma, więc trzeba zdobyć władzę przemocą.
Traktuj problem poważnie i zgłoś go, gdy będzie taka potrzeba, a przede wszystkim sam skontaktuj się z psychologiem, by uzyskać niezbędne wsparcie i uwolnić się z toksycznego związku.
Agresywna żona: podsumowanie
Mam nadzieję, że ten artykuł naświetlił ci lepiej problem agresji żony wobec męża. Oczywiście jest to czubek góry lodowej.
Wiesz z grubsza, jak reagować na agresję żony, ale powinieneś również zdobyć umiejętność odpierania manipulacji czy szantażu emocjonalnego, które także są pewną formą przemocy, a na pewno przekraczania granic.
Tę umiejętność na pewno opanujesz z pomocą „Sposobu Na Narcyzkę” – e-booka, który serdecznie ci polecam, jeśli chcesz lepiej poznać osobowość swojej żony, jej zagrania, a przede wszystkim sposoby na radzenie sobie z nimi.
Jak bronić się przed narcystyczną kobietą: techniki, które pozwolą ci ją uwieść, zmanipulować, unieszkodliwić, odzyskać lub uwolnić się od niej raz na zawsze.